top of page
Writer's picturedalegdentflampepar

Брикс: Jogo de Blocos Coloridos e Desafiantes



БРИКС: Какво е и защо е важно?




Въведение




Ако следите световните новини, вероятно сте чували за БРИКС. Но какво всъщност означава тази абревиатура и защо тя е важна за международната политика и икономика? В тази статия ще ви разкажем повече за БРИКС - кога и как се образува, какви са целите и принципите н а това международно сътрудничество, какви са основните сфери на дейност на групата, както и какви са предизвикател ствата и перспективите пред нея.




брикс




Какво означава БРИКС?




БРИКС е акроним от първите букви на името на петте страни-членки: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Юж на Африка (на английски: Brasil, Rússia, Índia, China, África do Sul). Тези страни са избрани заради техния бърз растеж, голям потенциал и значителен принос към световната и кономика. Според данни от Световната банка за 2020 г., БРИКС обхващат около 26% от световната територия, 42% от свет овното население и 24 % от световния БВП.


Кога и как се образува БРИКС?




Идеята за БРИКС се появява през 2001 г., когато анализаторът на Goldman Sachs Джим О'Нийл използа термин а BRIC (без Южна Африка) в своя доклад "Building Better Global Economic BRICs" (Построяване на по-добри глобални икономически БРИК). В него той прогнозира, че до 2050 г. тези четири страни ще станат водещи световни икономики и ще имат голямо влияние върху световната политика. Тази прогноза привлича вниманието на лидерите на БРИК, които започват да се срещат редовно на различни н ива - министерско, експертно, академично и гражданско. През 2006 г. се провежда първата министерска среща на БРИК в Ню Йорк, а през 2009 г. - първият официален самит на лидерите на БРИК в Екатеринбург, Русия. През 2010 г.Южна Африка получава покана да се присъедини към групата, която става БРИКС. 202 0 г. под председателството на Русия.


Какви са целите и принципите на БРИКС?




БРИКС е неформална платформа за диалог и сътрудничество между петте страни-членки, които споделят общи интереси и визии за световното развитие. БРИКС не е алианс, блок или организация, а по-скоро механизъм за координация и консултация по разли чни въпроси от глобален характер. БРИКС се основава на принципите на отвореност, инклузивност, консенсус, равноправие, солидарност и уважение к ъм суверенитета и териториалната цялост на всички държави. Целите на БРИКС са да укрепят многостранната система, да подпомогнат мирното решаване на конфликти, да спо собстват за устойчивото развитие, да защитят интересите на развиващите се страни, да повишат благосъстояние то и качеството на живот на своите граждани, да подкрепят регионалната интеграция и да разширят сътрудничес твото в различни области.


Основни сфери на сътрудничество




БРИКС има широк спектър от сфери на сътрудничество, които об хващат както икономически, така и политичес ки, социални и културни аспекти. Някои от най-важните сфери на сътрудничество са:


Икономическо сътрудничество




Икономическото сътрудничество е една от основните движещи сили на БРИКС. Страните-членки се стремят да увеличат търговията и инвестициите между себе си, да развиват общи проекти и инициативи, да подобрят финансовата стабилност и да насърчават иновациите и цифровата трансформация.


Търговия инвестиции




БРИКС е един от най-големите търговски партньори на света.Според данни от Международния валутен фонд за 2020 г., търговията между БРИКС достига 1,2 трлн. долара, което представлява 16% от световната търговия. БРИКС се ангажират да улеснят търговията между себе си чрез намаляване на тарифите, премахване на бар иерите, хармонизиране на стандартите и подкрепа на малките и средните предприятия. БРИКС също така привличат значителни инвестиции от други страни и региони. Според данни от ООН за 2020 г., притокът на преки чуждестранни инвестиции към БРИКС достига 277 млрд. долара, което представлява 20% от световния приток.


Нова развойна банка и резервен фонд




Един от най-амбициозните проекти на БРИКС е създаването на Нова развойна банка (НРБ) и Резервен фон д за контингентни аранжименти (РФКА). НРБ е мултилатерална финансова институция, която има за цел да подпомага инфраструктурните и устойчивите проекти в БРИКС и други развиващи се страни. НРБ започва работа през 2015 г. с начален капитал от 50 млрд. долара. Досега НРБ е одобрила 76 проекта на стойност над 30 млрд. долара в областта на енергетиката, транспорта, водоснабдяването, здравеопазването и други. РФКА е финансов механизъм, който има за цел да предоставя краткосрочна ликвидност и финансова подкрепа н а страните-членки в случай на кризисни ситуации. РФКА стартира през 2016 г. с общ размер от 100 млрд. долара.


Цифрова трансформация и иновации




БРИКС признават значението на циф ровата трансформация и иновациите за постигане на устойчиво развит ие и конкурентоспособност. БРИКС сътрудничат в областта на информационните и комуникационните технологии, изкуствения интелект, интер нет на нещата, блокчейн, 5G, киберсигурност и други.БРИКС също така подкрепят научно-изследователската и развойна дейност, академичния обмен, технологич ния трансфер и инкубацията на стартъпи. Един от конкретните проекти на БРИКС в тази сфера е създаването на Съвета за наука, технологии и иноваци и (СНТИ), който координира съвместните научни програми и проекти.


Политическо сътрудничество




Политическото сътрудничество е друга ключова сфера на дейност на БРИКС. Страните-членки се консултират и координират своите позиции по важни международни въпроси, като реформата на м еждународната система, сигурността и борбата с тероризма, мирното решаване на регионални конфликти и други. БРИКС застъпват принципите на многостранност, демокрация, правова държава и намеса във вътрешните ра боти на други държави.


Реформа на международната система




БРИКС призовават за реформа на международната система, която да отразява съвременните реалности и да гаран тира по-голяма репрезентативност, легитимност и ефективност на глобалните институции. БРИКС подкрепят реформата на Организацията на обединените нации (ООН) и нейните специализирани аге нции, включително Световната здравна организация (СЗО) и Световната търговска организация (СТО). Б бbol ъщ б б бbol ъща рщащщащщ зщщщащщщ ъщщ ъщщ щщащаща з зщ ъщ--20 к 20 к 20 г 20 к 20 г-20 ка он з--20 ка з- з- з- з- з- з- з- з- з-


Сигурност и борба с тероризма




БРИКС осъзнават заплахата от тероризма и екстремизма за международната сигурност и стабилност. БРИКС осъдиха всички форми и прояви на тероризма и призоваха за по-тясно сътрудничество в борбата с него. БРИКС приеха Стратегия за борба с тероризма през 2017 г., която определя общи приоритети и действ ия в тази област.БРИКС също така работят за укрепване на киберсигурността и предотвратяване на кибер атаки и злоупотреб a с интернет.


Мир и стабилност в регионални конфликти




БРИКС подкрепят мирното решаване на регионални конфликти и спорове, съобразно международното право и Ха ртата на ООН. БРИКС призовават за диалог и преговори, за избягване на насилие и ескалация, за уважение към суверен итета и териториалната цялост на всички държави. БРИКС изразяват своята загриженост и подкрепа за решаването на някои от най-актуалните кризисни ситуа ции в света, като ситуацията в Афганистан, Сирия, Либия, Иран, Корейския полуостров, Мианмар, Палестина и Израел и други.


Социално-културно сътрудничество




Социално-културното сътрудничество е третата основна сфера на дейност на БРИКС. Страните-членки се стремят да развиват човешкия капитал, да подобрят качеството на живот, да защитят окол ната среда и да укрепят културните връзки между своите народи. Някои от ключовите области на сътрудничество в тази сфера са:


Образование и наука




БРИКС придават голямо значение на образованието и науката като двигатели на прогреса и развитието. БРИКС сътрудничат в областта на висшето образование, научните изследвания, академичния обмен, стипендии те и грантовете, квалификацията и обучението. БРИКС също така работят за развитие на общи научни платформи и инфраструктури, като например Суперком пютърния център за БРИКС, Мрежата за астрономически обсервации и Центъра за научни изследвания на БРИКС.


Здравеопазване и ваксинация




БРИКС са активни участници в глобалните усилия за подобряване на здравеопазването и борбата с пандеми ята от COVID-19.БРИКС сътрудничат в областта на общественото здраве, превенцията и контрола на заразните болести, разра ботването и производството на ваксини и лекарства, достъпа до есенциални медицински продукти и услуги, здравната безопасност и дигитализация. БРИКС също така подкрепят Световната здравна организация и инициативата COVAX за справедливо разпределе ние на ваксините.


Екология и устойчиво развитие




БРИКС са ангажирани с реализирането на Целите за устойчиво развитие на ООН и Парижкото споразумение по климата. БРИКС сътрудничат в областта на опазването на околната среда, намаляването на емисиите на парникови газове, прехода към чиста енергия, адаптацията към изменението на климата, управлението на отпадъците и рециклиран ето, биоразнообразието и екосистемите. БРИКС също така работят за развитие на зелени технологии и индустрии.


Заключение




БРИКС е един от най-динамичните и влиятелни международни формати в съвременния свят. БРИКС представлява не само група от пет страни с общи интереси, но и модел за нов вид многостранно сътрудн ичество, основано на отвореност, инклузивност, равноправие и солидарност. БРИКС допринася за укрепването на международната система, за подпомагането на мирното решаване на конфлик ти, за способстването за устойчивото развитие, за повишаването на благосъстоянието и качеството на живот на своите граждани, за подкрепата на регионалната интеграция и за разширяването на сътрудничеството в различ ни области.


Какви са предизвикателствата и перспективите пред БРИКС?




БРИКС се сблъсква с редица предизвикателства, които изискват по-голяма координация и адаптация.Някои от тези предизвикателства са: различията в политическите системи, интересите и приоритетите на страните- членки; конкуренцията и напрежението между някои от тях; намаляването на темповете на раст еж и развитие в резултат на пандемията от COVID-19 и други фактори; нарастващата нестабилност и несигурност в световен мащаб; наличието на други международни формати и партньорства, които конкурират за влияние и ресурси. Ъщ и и и и land и и и land и и land и и land и и land и и land з land з з land з з land з з land и land и из land и иззз land иззззз land изззз land идчзч land идчч land идчч land идччч land идч и land и н land с с land с ъ land иъ и land. Някои от тези перспективи са: общата воля и ангажимент на страните-членки за продължаване на диалога и п артньорството; общите ценности и принципи, които съединяват БРИКС; ощщщщ


Какво можем да очакваме от следващия самит на БРИКС?




Следващият самит на БРИКС ще се проведе през 2021 г. под председателството на Индия. Темата на самита е "БРИКС@15: Сътрудничество за устойчиво растеж и обща сигурност в пост-COVID-19 свет". Очаква се самитът да бъде важна възможност за БРИКС да обсъдят последствията от пандемията, да укре пят солидарността и координацията, да приемат нова стратегия за партньорство до 2025 г., да одобрят нови прое кти и инициативи, да разширят сътрудничеството с други страни и организации, както и да изпратят силно послан ие за мир, развитие и многостранност.


Често задавани въпроси




Ето някои от най-често задаваните въпроси относно БРИКС:



  • Каква е разликата между БРИКС и Г-7?



Г-7 е група от седемте най-развити индустриални държави в света: САЩ, Канада, Япония, Германия, Франци я, Великобритания и Италия. Г-7 се срещат редовно от 1975 г. за да обсъждат глобални въпроси като икономика, търговия, безопасност, климат и здраве. Г-7 имат голямо влияние в световната политика и финанси, но са критикувани за липса на репрезентативност и демо кратичност. БРИКС е група от петте най-бързо развиващи се развиващи се страни в света: Брази лия, Русия, Индия , Китай и Южна Африка. БРИКС се срещат редовно от 2009 г. за да обсъждат глобални въпроси като развитие, сигурност, многостранност и сътрудничество. БРИКС имат голям потенциал и принос към световната икономика, но са предизвикани от различия в интересите и възгледите на своите членове.


  • Как БРИКС се отнасят към Европейския съюз?



БРИКС и Европейският съюз (ЕС) са важни търговски партньори и участници в международната система. БРИКС и ЕС имат общи интереси и цели по отношение на устойчивото развитие, мирното решаване на конфликти , борбата с тероризма, реформата на ООН и други. БРИКС и ЕС сътрудничат в различни формати и платформи, като Г-20, СТО, СЗО и други. БРИКС и ЕС обаче имат и разногласия по някои въпроси, като правата на човека, демокрацията, климатич ните промени, търговските спорове и регионалните кризиси.


  • Как БРИКС се отнасят към САЩ?



БРИКС и САЩ имат сложни и противоречиви отношения. От една страна, БРИКС и САЩ са свързани чрез търговия, инвестиции, култура и образование. БРИКС и САЩ също така работят заедно по някои глобални проблеми, като борбата с пандемията, нераз пространението на ядрено оръжие, борбата с пиратството и други.От друга страна, БРИКС и САЩ имат сериозни различия по отношение на ролята и реформата на международни те институции, защитата на националните интереси и суверенитета, управлението на регионалните конфликти и баланса н а силите в света.


  • Как БРИКС влияят на развиващите се страни?



БРИКС имат значително влияние върху развиващите се страни, които представляват повече от половината от с ветовното население и около една трета от световния БВП. БРИКС подкрепят развиващите се страни чрез финансиране на инфраструктурни и устойчиви проекти, предоста вяне на техническа помощ и капацитетно изграждане, споделяне на опит и знания, защитаване на интересите им в международните форуми, укрепване на южно-южно сът дничество и регионална интеграция. БРИКС също така се стремят да бъдат пример за успешно развитие и модернизация, като демонстрират своят а способност да преодоляват трудности и да постигат резултати.


  • Как БРИКС се различават от други международни формати?



БРИКС се различава от други международни формати по няколко аспекта. , Ъ ъ ъ ъ ъ ъ б бnch н нeir fareving пth п pode, ктth няhм ччредntasultura БРИКС се основава на доброволност, гъвкавост и консенсус. Второ, БРИКС е разнообразна група, която обединява страни от различни континенти, култури, религии и по системи литически. БРИКС цени това разнообразие и се стреми да го използва като сила, а не като слабост. Трето, БРИКС е инклузивна група, която не се затваря пред други страни и организации, а по-скоро търси диалог и партньорство с тях. БРИКС не е анти-Западна или анти-Американска група, а по-скоро е прогресивна и конструктивна група.


Надяваме се, че тази статия ви е била полезна и интересна. Ако имате други въпроси или коментари относно БРИКС, не се колебайте да ни пишете. Благодарим ви за вниманието! 0517a86e26


0 views0 comments

Recent Posts

See All

A: como baixar a documentação do mdn

elemento e seus atributos H3: O atributo href - Como especificar a URL do arquivo para download H3: O atributo de download - Como...

Bus simulator bus games 3d mod apk

Bus Simulator Bus Games 3D Mod APK: uma experiência de condução divertida e realista Você ama jogos de condução? Você quer experimentar...

Comments


bottom of page